تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

2-1-1 بحران مالی و ورشکستگی

در ادبیات مالی واژه‌های غیرمتمایزی برای ورشکستگی و بحران مالی هست. بعضی از این واژه‌ها عبارتند از:[1] بحران مالی یا پریشانی مالی[2]، شکست[3]، عدم موفقیت واحد تجاری ورشکستگی[4]، عدم قدرت پرداخت دیون[5]. (حاجیها ،1:1384)

بحران مالی به مسایل و مشکلاتی اطلاق می شوند که هرگاه اصلاح و رفع نگردند ورشکستگی را به وجود می‌آورند. از آنجایی که روش‌های پیش‌بینی بحران مالی و ورشکستگی و مدل‌های مربوطه آنها اکثراً یکی می‌باشد، این دو عبارت در این پژوهش مترادف در نظر گرفته شده می باشد.

2-1-2 بحران مالی

در دیدگاه مالی، بحران مالی هنگامی رخ می‌دهد که بدهی‌های یک شرکت از ارزش دارایی‌های موجود در شرکت تجاوز کند.(گیتمن[6] ، 1996)

معمولاً علت های مختلفی سبب حدوث بحران مالی می گردد. وجه مشترک در اغلب موارد بحران مالی شرکت‌ها، سوءمدیریت سازمان می باشد. خطاهای مدیریتی، بالا بودن هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده تولیدات یا محصولات، بالا بودن هزینه‌های عملیاتی، عملکرد ضعیف مالی، بی‌نتیجه ماندن کوشش‌های فروش و غیره هر یک به تنهایی یا ترکیبی از آنها می‌توانند به منزله هشداری برای بحران مالی شرکت تلقی شوند. شرایط اقتصادی حاکم بر محیط تجاری و عملیاتی شرکت نیز می‌تواند یکی دیگر از علت های بحران مالی شرکت‌ها باشد. رکود اقتصادی، تغییرات سریع نرخ بهره، بالا رفتن تورم، نوسانات شدید قیمت مواد اولیه و شرایط اقتصادی بین‌المللی، مانند علت های اقتصادی بحران مالی سازمان‌هاست. تصمیمات دولت، حوادث ناخواسته و پیشامدهای طبیعی و سرانجام مرحله عمر سازمان‌ها نیز از دیگر علت های بروز بحران مالی هستند. به گونه کلی، شرکت‌ها ممکن می باشد به یکی از چهار شکل مالی، اقتصادی، حقوقی و طبیعی با بحران مواجه شوند.

بحران مالی، وجود تنگناهای مالی و ناتوانی یا ضعف در ایفای تعهدات به هنگام سررسید را نشان می‌دهد، معمولاً نشانه تنگنای مالی، فقدان سرمایه در گردش لازم برای تداوم عملیات شرکت می باشد. فقدان سرمایه در گردش، نشانه‌ای می باشد که خود ناشی از علل دیگری مانند ساختار ضعیف سرمایه یا تعهدات جاری بیش از حد، هزینه عملیاتی بالا و مواردی مشابه این می باشد. معمولاً صاحب‌نظران مختلف بین بحران به معنی اقتصادی و بحران مالی و اعتباری تفاوت قایل شده‌اند. فنگ لولین و سالی مک‌کلین[7] (2000)، بحران مالی را تحت یک رویکرد مالی، به عنوان ورود یک شرکت به شرایط تصفیه، دعاوی حقوقی، عدم امکان ایفای دیون و تعهدات سررسید شده و یا اعلام ضعف و ناتوانی در تحصیل درآمدهای مورد انتظار تعریف نموده‌اند.

بحران تجاری یا اقتصادی

در دیدگاه دیگری از بحران خاطرنشان گردیده می باشد که بحران تجاری همان بحران اقتصادی می باشد، زیرا مؤسسه قادر نبوده می باشد برای سرمایه‌گذاری انجام شده سودی هم‌تراز یا مشابه آن چیز که که در فرصت‌های دیگر قابل دسترسی می باشد را تحصیل کند.

بحران قانونی

از نظر قانونی بحران به مفهوم، عدم توانایی ایفای تعهدات در سررسید نیست. قوانین اکثر کشورها بحران را به مفهوم عدم تکافوی کل دارایی‌ها برای پرداخت کل بدهی‌ها تعریف و تفسیر می‌نمایند.

بحران اتفاقی

در بعضی موارد وقوع پدیده بحران مالی در نتیجه حوادث یا اتفاقاتی می باشد که به گونه غیرمترقبه یا غیرقابل پیش‌بینی حادث می‌گردند. این رویدادها اکثراً به واسطه حوادث، سوانح و یا بلایای طبیعی مانند سیل، طوفان، زلزله و یا در نتیجه رویدادهای بشری مانند جنگ، آشوب، اعتصابات یا بحران‌های سیاسی و اجتماعی ایجاد گردیده می باشد که وجه مشخصه یا مشترک این گونه بحران های مالی این می باشد که در شرایطی حادث می‌گردند که شرکت در مقطع زمانی قبل از آن شرایط، رضایت‌بخش و مورد انتظاری را تجربه نموده و صرفاً وقوع شرایط ناخواسته یا غیرمنتظره‌ای که پیش‌بینی و کنترل آنها خارج از توان و امکان مدیریت یا طرف‌های درگیر بوده و اساساً شرایط محیط بیرونی که خاستگاه و بستر غیرمالی و غیراقتصادی دارند علت اصلی وقوع بحران مالی می‌باشد.

[2]. Distress

[3] . Failure

[4] . Bankruptcy

[5] . Insolvency

[6]. Gitman,

[7]. Feng Yu Lin & Sally Mc Clean

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش:

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات پژوهش به تبیین زیر می باشد:

  • آیا درماندگی مالی باعث افزایش بهره گیری از حساب­های پرداختنی تجاری به عنوان یکی از راه­های تامین مالی خواهد گردید؟
  • آیا تامین مالی با بهره گیری از حساب­های پرداختنی تجاری باعث بدتر شدن عملکرد شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی خواهد گردید؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری