عنوان کامل پایان نامه :

 تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی و اثر این نوع از تامین مالی بر عملکرد شرکت در شرایط درماندگی مالی

قسمتی از متن پایان نامه :

مقدمه :

هر شرکتی که تاسیس می­گردد در آغاز یک طرح کسب و کار ارائه می­دهد و دارایی­هایی را که برای اجرای این طرح نیاز دارد، خریداری می­کند. پس از اینکه شرکت فعالیت خود را آغاز نمود، دو حالت پیش می­آید: الف)طرح کسب و کار با موفقیت انجام می­گردد، که در این حالت بازپرداخت اصل و فرع بدهی­ها به موقع انجام می­گردد و بازده مورد انتظار سهامداران نیز تحقق می­یابد؛ و ب)طرح کسب و کار با شکست مواجه میشود که در این صورت جریانات نقدی خروجی از جریانات نقدی ورودی تجاوز می­کند. بدیهی می باشد که اگر شرکت به حالت دوم دچار گردد، نمی­تواند تا ابد در این حالت به تداوم فعالیت، ادامه دهد. زمانی فرا خواهد رسید که شرکت با درماندگی مالی روبرو می­گردد، یعنی وضعیتی که در آن وجوه نقد موجود برای پرداخت به عرضه­کنندگان، کارکنان، و اعتباردهندگان کافی نیست. علائم اولین مرحله از درماندگی مالی، شامل منفی شدن خالص جریانات نقدی عملیاتی و وقوع زیان و همچنین کاهش ارزش بازار سهام شرکت می­باشد. چنانچه این علائم ادامه­دار شوند، مدیریت بایستی برای برطرف کردن آن اقداماتی انجام دهد. علائم دومین مرحله از درماندگی مالی شامل کوشش مدیریت برای کاهش هزینه ها می­باشد، مانند منتظر خدمت کردن بعضی از کارکنان. اگر این وضعیت همچنان ادامه یابد، شرکت وارد سومین مرحله از درماندگی مالی می­گردد. در این مرحله پرداخت­های لازم به عرضه­کنندگان، کارکنان و اعتباردهندگان با تاخیر صورت می­گیرد. در این مرحله ممکن می باشد شرکت به اقدامات جدی­تری دست بزند؛ مانند مذاکره با اعتباردهندگان برای زمانبندی بازپرداخت بدهی­ها، فروش دارایی­ها و ادغام با شرکت­های موفق­تر در صنعت مربوطه.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

درصورتی که معضلات شرکت حل نگردد و اقداماتی در جهت رفع آنها انجام نشود ، فرض تداوم فعالیت شرکت با ابهام مواجه میشود و صورت های مالی نمی توانند بر مبنای فرض تداوم فعالیت تهیه گردند

اگر هیچ اقدامی منجر به حل مساله و خروج شرکت از بحران درماندگی مالی نگردد، شرکت وارد پنجمین مرحله از درماندگی مالی، یعنی ورشکستگی می­گردد (فلاح­پور، 14:1383و15).

حال این مساله ممکن می باشد پیش آید که در این هنگام آیا اعتباردهندگان و سرمایه­گذاران میل و رغبتی برای سرمایه گذاری در یک فرصت سرمایه­گذاری ریسکی را دارند و یا منابع خود را در سایر آلترناتیوهای کم ریسک­تر سرمایه گذاری خواهند نمود. با در نظر داشتن ریسک­گریز بودن سرمایه­گذار عقلایی، بدیهی می باشد که توان شرکت در تامین مالی از طریق انتشار اوراق بدهی و همچنین تامین مالی از طریق وام بانکی کاهش خواهد پیدا نمود؛ زیرا توان بازپرداخت اصل و بهره وام و اعتبارات برای اعتباردهندگان مهم می­باشد. (امیری و محمدی خورزوقی، 1391: 61)

پس تحلیل رفتار شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی برای تداوم فعالیت­های عملیاتی معمول خود و تامین مالی از سایر طرق نامعمول مانند خرید اعتباری و نسیه از عرضه­کنندگان مواد اولیه و سایر تامین­کنندگان موضوع جالبی می باشد که کمتر به آن توجه شده می باشد، زیرا که حساب­های پرداختنی تجاری یکی از متداول­ترین حساب­های ترازنامه بسیاری از شرکت­ها می­باشد اما رفتار این حساب و تاثیرپذیری آن در شرایط مختلف عملکردی شرکت، کمتر مورد مطالعه موشکافانه قرار گرفته می باشد و در زمینه تاثیر درماندگی مالی بر حساب­های پرداختنی تجاری تحقیقی در ایران صورت نگرفته می باشد.

با در نظر داشتن موارد فوق­الذکر یکی از مسائل پژوهش حاضر این خواهد بود که درماندگی مالی چه تاثیری بر روی تامین مالی از طریق حسابهای پرداختنی تجاری خواهد داشت. از سویی دیگر این بحث نیز قابل مطالعه می باشد که آیا تامین مالی از طریق حساب­های پرداختنی تجاری می­تواند راه­گشای معضلات اقتصادی شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی باشد و یا خیر. لذا مساله دیگر این می باشد که این نوع از تامین مالی چه تاثیری بر روی عملکرد شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی خواهد داشت.

با در نظر داشتن تاثیر ورشکستگی بر نحوه ی رفتار مدیریت ،در این پایان نامه به دنبال مطالعه تاثیر درماندگی مالی بر تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی در شرایط بحران مالی هستیم.

این روش تامین مالی و این رفتار مدیریت، یا بایستی یک راه درمان باشد یا یک سیر باطل. پس اثر این رفتار بر عملکرد مدیریت هم بایستی مطالعه گردد.

در این فصل مبانی نظری درماندگی مالی، مراحل و اثرات آن ، روش های تامین مالی و ویژگی های آنها و همچنین تاثیر متقابل درماندگی مالی و تامین مالی از طریق حساب های پرداختنی ارائه می گردد.

سوالات یا اهداف پایان نامه :

 سوالات پژوهش:

سوالات پژوهش به تبیین زیر می باشد:

  • آیا درماندگی مالی باعث افزایش بهره گیری از حساب­های پرداختنی تجاری به عنوان یکی از راه­های تامین مالی خواهد گردید؟
  • آیا تامین مالی با بهره گیری از حساب­های پرداختنی تجاری باعث بدتر شدن عملکرد شرکت­های مبتلا به درماندگی مالی خواهد گردید؟

پایان نامه - تز - رشته حسابداری


دیدگاهتان را بنویسید